Výběr vchodových dveří vyžaduje podřídit se několika faktorům. Architektura je jeden z nich. Vstupní dveře mají s domem stylově ladit – použitým materiálem i barevným a tvarovým provedením. Se vzhledem jde ruku v ruce kvalita. Zde se šetřit nevyplatí. Oceníte, když neuslyšíte hluk z ulice, nezažijete zatékání v časech lijáků a každodenní otevírání a zavírání těžkého dveřního křídla zvládnete bez námahy. A pokud dveře udrží teplo v zádveří a nečekané návštěvy nevpustí do domu, máte vyhráno.
schody k domu

Dřevo, plast, ocel a hliník

Většina vchodových dveří má sendvičovou konstrukci, která sestává z rámu s kovovou výztuží, tepelné izolace a vnějšího pláště ze dřeva, plastu, hliníku či oceli. V nabídce najdete i dveře kombinující dva materiály, například odolný hliníkový vnější plášť doplňuje ze strany interiéru teplé dřevo. Hliník, ocel a plast jsou odolné proti povětrnostním vlivům.
Dřevo vyžaduje obnovu nátěrů. Plastové dveře bodují s nejnižší pořizovací cenou, dřevěné s přirozenou kresbou, hliníkové a ocelové s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi a s vysokou odolností proti vloupání.

Vyznáte se ve třídách?

Bezpečnostní třída dveří mluví o jejich pevnosti. Čím je vyšší, tím více jsou dveře odolné proti vloupání. Doporučuje se minimálně třetí. Dveře páté a šesté třídy jsou zbytečně drahé. Protipožární odolnost dveří má být minimálně 30 minut a neprůzvučnost dveří 37,39 nebo 42 dB.
Kromě třídy bezpečnosti dveří zaostřete i na zárubeň a zámek. Zárubeň je zalitá do betonu a tří nebo pětibodový bezpečnostní zámek možnost vloupání výrazně snižují. Plus je ochrana dveří proti vysazení.
čtyřbodové zabezpečení dveří

Světlo a ticho

Prosklení na dveřích či boční světlík má dvojí funkci. Poskytne vám vizuální kontakt s okolím a postará se o přísun denního světla do zádveří bez okna. Pokud na něj vsadíte, zvolte dvojsklo, ideálně trojsklo. Pozornost věnujte i těsnění na dveřích.
O kvalitě našeptává dvojité těsnění. Nejlepší řešení je těsnění na dveřích i zárubni doplněné kartáčovým těsněním na spodní části dveřního křídla. Výsledek bude pohodlnější zavírání dveří, a ještě větší snížení průniku hluku a vzduchu.

3.7
03