Život bez možnosti něco si vytisknout si už dnes prakticky nelze představit. Nebýt tiskáren, bylo by všechno kolem nás naprosto odlišné od toho, co nás obklopuje. Jenom tak namátkou:
Novinové stánky a trafiky by zely prázdnotou, protože by se nestíhalo a vlastně ani nevyplácelo ručně opisovat noviny a časopisy.
Téměř stejně by na tom byly knihovny. Tam by bylo ještě hůř i proto, že už nemáme tolik klášterů, kde by mniši takové knihy opisovali, a jinde dnes ‚nejsou lidi‘, a ti vysoce gramotní a psaní schopní už teprve ne.
Ve školách by chyběly učebnice.
Plakátovací plochy by zely prázdnotou a sloužily by snad leda pro nějaké ty stručné nápisy.
Zboží v obchodech by postrádalo své potištěné obaly a bylo tam tak jen poházené na hromadách jako rohlíky.
Svoji efektivitu by pozbyly jak reklamní akce, tak třeba volební kampaně bez letáků, prospektů, brožur a podobně.
Nebylo by dost možná ani možné nahlédnout třeba do jízdních řádů a těžko by se zjišťovalo, kdo se kdy a jak kam dostane.
z historie tisku

A takových problémů by tu bylo ještě daleko více. Mnohem více, než je tento článek schopen pojmout.
Ale naštěstí nás takové představy nemusí trápit, protože tisk u nás máme k dispozici. Každý si tu může vytisknout vše, co chce a kdy chce. A problémy se přesunuly poněkud jinam.
litery pro tisk
Dnes už není třeba řešit to, zda se nám něco podaří vytisknout, ale zda to bude natolik kvalitní, aby to odpovídalo potřebám a aby to zaujalo ty, jimž je to určeno. Protože se podřadné tisky stávají reliktem minulosti a každý chce, aby to, čemu věnuje svou přízeň, bylo dokonalé. A proto je třeba přemýšlet nad tím, jakou člověk použije tiskárnu a jakou náplň do ní. Protože i mezi těmito nezbytnostmi existují často propastné rozdíly.
Kdo vsadí na kvalitní náplně do tiskáren, dejme tomu na tonery do tiskárny oki mc362, si může být jist, že jím vytištěné výtvory budou na úrovni jednadvacátého století, že za ty se nebude třeba stydět. Zatímco podřadné barvy pochybného původu, to je jiná.
A proto se mějte na pozoru, dobří lidé. A sázejte jen na to, co vám poskytne to nejlepší, čeho lze dosáhnout.