Pokud jste o Gruzii ještě nikdy neslyšeli, vězte, že je to veliká škoda. Bývalá země Sovětského svazu skýtá velké množství příležitostí, jak strávit dovolenou, či podniknout několikatýdenní cestu.

Na severu je země obklopena horským pásmem Velkého Kavkazu, kde nejvyšší vrcholy dosahují výšky až 5000 m n. m. Jih je rovněž hornatý díky Malému Kavkazu. Na západě se vyskytují deštné pralesy mírného pásu. Jedinou nížinou je Kolchidská nížina, která se nachází při pobřeží Černého moře. Na východě panuje sucho a slunečno.

Díky tomu jsou zde velmi dobré podmínky pro zemědělství. Tropické ovoce, vinná réva, oranžové ovoce khaki, všem těmto plodinám se tu daří velmi dobře.

Gruzinci jsou proslulí svou pohostinností a vřelostí. Jakmile se s nimi blíže seznámíte, stanou se z nich velmi milí a zábavní společníci.
·         Ani jazyková bariéra vám nezabrání se s nimi spřátelit. Oficiálním jazykem je zde gruzínština, avšak mnoho obyvatel stále mluví rusky. Někteří lidé umí i anglicky, s tím však není radno počítat.
·         Měnou je gruzínský lar. Na lari si snadno proměníte ve směnárnách, které se nacházejí ve větších městech a turisticky významných lokalitách.
·         Co se týče jídla, pochutnáte si zejména na místních sýrech, pečivu a pokrmech z masa. Proslulá je placka chačapuri. Těsto plněné nejrůznějšími náplněmi, nejčastěji sýrem nebo masovou směsí, vás spolehlivě zasytí. Můžete ochutnat i její další podobu, kdy vám do otevřené placky rozklepnou syrové vejce, které pak rozmícháte s horkým sýrem.
·         Pro milovníky sladkého nabízí gruzínské jídelníčky spoustu místních dezertů. Tradiční cukrovinkou jsou tyčinky z rozvařeného ovoce. Z ovoce se vytvoří hmota, kterou se obalí řetěz z vlašských oříšků. Na tržištích prodávají tyto tyčinky v různých chutích a barvách. Místní lahůdky pak zapijete výborným zeleným čajem, který se tu také pěstuje. Milovníky alkoholu zase potěší výborné víno či pálenka z vinné révy tzv. čača.

Ceny jídla, ubytování i dopravy jsou velice příznivé a i za několik tisíc korun můžete prožít týdenní dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.
Ať už se vydáte na jih do přímořského Batumi, směrem na sever do Chiaturi, kde na vás dýchne atmosféra sovětských časů a učarují vám rezavé, ale fungující lanovky, tato země vás nadchne svou bezprostředností, surovostí a nádhernou přírodou.

Milovníci výšlapů mohou vyrazit na trek na horu Kazbeg a cestou se zastavit ve městě Vardzia, kde se nachází skalní město. Obdivovatelé architektury a kulturních zážitků jistě nepohrdnou prohlídkou Kutaisi nebo hlavního města Tbilisi. Do Gruzie se nejpohodlněji dostanete letecky z Prahy, z Polska či z Maďarska.