Jsou věci, o kterých lidé přemýšlí. Nepozastavují se nad jejich důležitostí nebo vůbec nad jejich existencí. Někdy je vlastně ani nevidí. Jsou tak běžnou součástí života a našeho okolí, že jim zkrátka nepřikládáme žádný význam. Takovou věcí, nad kterou se ani nezamýšlíme jsou například zábradlí. Přitom je to věc, bez které by se velké množství lidí neobešlo.Zdobené zábradlí.jpg

Jeho hlavní funkcí, i přes veškerou estetičnost, zůstává v prvé řadě ochrana lidí před pádem ze schodiště nebo vchodem do nebezpečného či zakázaného prostoru. Jeho využití je široké. Nejčastěji se samozřejmě používá v prostorách domovů, na mostech či veřejných komunikacích, kde může být použito betonové zábradlí. Na lodích a strojích, kde se používá převážně železné či dřevěné zábradlí. Ve veřejných budovách jako jsou školy nebo nemocnice, kde se zase nejčastěji setkáte s nerezovým zábradlím.

Vzhledem k tomu, že zábradlí je velice důležité obzvláště pro ochranu lidského zdraví a bezpečnosti, jejich zpracování a způsob montáže odpovídá normám, která jsou přesně nastaveny podle toho, na jaký účel bude zábradlí používáno.

Bezpečnost je obzvláště důležitá pro starší uživatele, nejen že jim poskytuje pocit bezpečnosti při chůzi do schodů, ale dává jim i stabilitu. Obzvláště je důležité, aby v budovách, které jsou určeny pro občany se sníženou pohyblivostí, byly instalovány a umisťovány taková zábradlí, která budou dostatečně stabilní a pevné. Zkrátka takové, aby měl ten, kdo je používá důvěru k tomu, je použít.Kovové zábradlí.jpg

Pokud například plánujete stavbu rodinného domu a už nyní víte, že dům bude mít dvě patra, je dobré se zamyslet i nad budoucí podobou zábradlí. To může vašemu domu přidat nebo naopak ubrat na estetice. Také je zábradlí důležité z toho důvodu, že pokud plánujete mít otevřené schodiště, bez zábradlí by nedošlo k jeho zkolaudování. Proto je dobré, abyste si jeho podobu a použitý materiál zvolili ještě ve fázi projektování, abyste pak nemuseli svoji vysněnou podobu interiéru narychlo předělávat.