Říká se, že kola dělají auto. V podstatě je to pravda. Jak po vzhledové, tak i po praktické stránce. Světový trh s litými koly z lehkých slitin, která dodávají autům výjimečný vzhled, je obrovský. Než si ale pořídíte nová, hezká, je třeba si ověřit, že zrovna daný rozměr je schválený pro typ vašeho auta.

gmc yukon truck kola

Všechna kola z lehkých slitin podléhají aplikační zkoušce, která předchází schválení danému vozidlu. Například u každého rozměru a provedení je daný seznam automobilů, na které lze kola namontovat. Při zkoušce ke schválení je prováděn dlouhý proces zátěží a testů, který trvá i několik hodin. Sériové ráfky se různě sundávají a montují zase zpět, měří se jejich vnější průměr, šířka i obvod, a následně se zaměřují předepsané kontrolní body na blatnících a podbězích vozidla. Všechno se to sepíše do protokolu o měření. Testují se kola s různým průměrem, nejběžnější jsou ty 16, 17, 18 a 19 palců. Ani u jedné z velikostí se nesmí pneumatiky přiblížit ke karoserii nebo tlumiči, to by bylo všechno špatně.
crossover xt5

Technici, kteří testy provádějí, jsou zkušení a vědí, co je správné. Měří v klidu i vnitřní prostor disku, přičemž brzdič musí být volný a nesmí škrtnout. Skenovací přístroje pro měření jsou napojeny na speciální počítače, po kalibraci se vše přenese do soustředěného a zkoušeného bodu. Všechny údaje jsou pak porovnávány s modely, které jsou uložené v databázi TÜV. Pokud by tedy nějaký brzdič do disku nepasoval, ihned se údaje o nesprávné velikosti objeví.

Samozřejmostí jsou zkušební jízdy. Náplní práce mechanika, který takové úkony provádí, je celý den se krčit pod autem a měřit veškeré hodnoty, aby se mohl nakonec několik minut svézt. A jak je to při jízdě? Plně zatížené auto není s pasažéry, ale s plnými pytli písku na zadních sedadlech a v kufru. Různé režimy jízdy, zatáčky vpravo a vlevo, to vše prověří kvalitu a dobře sedící disky. Projdou-li a do protokolu budou uvedeny jako vyhovující, je jisté, že dostanou homologaci. Taková litá kola jsou schválena. Teď už jenom stačí vybrat správnou velikost a průměr podle technického průkazu na vaše auto a hurá na cesty.