Většina lidí má ještě z dob, kdy platební karty nebyly vůbec, nebo nebyly takovou samozřejmostí, zažité, že se vše platí v hotovosti, v některých firmách ještě i v dnešní době dostanete výplatu v hotovosti.

Dnes můžeme lidi rozdělit na více skupin, první si vyberou celou výplatu z bankomatu najednou a potom platí vše v hotovosti, druhá skupina lidí si vybere určitou částku v domnění, že s ní vystačí a také platí v hotovosti, ale pak se mohou setkávat s tím, že mají další výdaje a bankomat jsou nuceni navštívit častěji, třetí skupina lidí si také vybere určitou částku, tou platí drobné výdaje a ty větší zaplatí kartou a v neposlední řadě čtvrtá skupina lidí má u sebe jen nepatrnou hotovost a platí kartou i drobné nákupy včetně např. 10 rohlíků. Jaký způsob je ale z těchto nejlepší?

Platby v hotovosti:
Pokud jste zastánci nošení větší hotovosti stále při sobě a platíte hotově i veškeré nákupy, není na tom samozřejmě nic špatného, ale vystavujete se riziku ztráty nebo odcizení peněženky a spolu s tím i celé hotovosti. Že je Vám trapné platit pár korun kartou? Ve velkých supermarketech jsou na to zvyklí, ovšem drobnou hotovost se vyplatí mít u sebe vždy, menší obchody jako např. květinářství, některé trafiky apod. Nejsou ještě platebním terminálem vybaveny.

Platby kartou:
Platby kartou jsou čím dál více rozšířenější a rozšiřuje se i okruh lidí, kteří platí kartou i drobné částky. Pokud máte děti, kterým dáváte kapesné, ztrátě peněz, což se u dětí stává často, tím zamezíte. Je tady ale riziko ztráty karty, a s tím spojená blokace, ne každá banka Vám na počkání vystaví hned novou, takže si na ní zhruba týden počkáte.

Jak platit v zahraničí? Hotovost vs. karta:
V zahraničí se Vám rozhodně vyplatí obě varianty. Zmrzlinu nebo kebab u stánku zaplatíte kartou jen těžko, na druhou stranu např. výlet lodí kartou zaplatit můžete. Takže do zahraničí si předem zjistěte tamní ceny menších předpokládaných výdajů, podle toho si s sebou vezměte hotovost a kartu samozřejmě také, je dobré předem si zjistit, jaké karty v dané zemi akceptují.