Strach je běžná lidská emoce, možná snad i nejčastější, kterou každý z vás prožívá. Pokud se však strach objevuje příliš často, a navíc v nejnevhodnějším okamžiku, nastává zpravidla problém, se kterým byste se měli naučit zápasit. Uvidíte, že pokud budete trénovat, nakonec zvítězíte.

strach

Kde se strach vlastně vzal?
Strachem vás vybavila matička příroda, a to ne jen tak z rozmaru. Měla k tomu jeden hlavní důvod – abyste přežili. Kdybyste se totiž beze strachu pouštěli do nejrůznějších věcí, možná byste je nemuseli ve zdraví přežít. Pokud máte z něčeho strach, většinou zbystříte smysly a reagujete tak, abyste se stačili dané situaci bránit, případně rychle utéct.

Jak se strach projevuje?
Strach má mnoho podob a také mnoho doprovodných projevů. Nejenže vám začne bušit srdce, ale často zrudnete či zblednete, zrychlí se vám dýchání či se vám naježí chloupky na těle. Tyto reakce jsou normální a trpí jimi snad každý jedinec.

galerie

Nezdravá míra
Pokud však prožíváte strach v nezdravé míře, blokuje vás to od rozhodnutí a změn, které by mohly být pro váš život pozitivní. Kvůli strachu kolikrát neučiníte změnu v pracovní či osobní situaci, mnohdy se raději přizpůsobíte okolí, než abyste projevili svůj potenciál. Mnohdy se kvůli strachu dostanete do bludného kruhu, ze kterého nejde vystoupit.

Jak z toho kola ven?
Různé obavy vás nejspíš pronásledují každý den. Někdy je strach užitečný, co ale dělat, když už to přesahuje v úzkostnou fobii? Měli byste se se strachem zkusit vyrovnat. Změňte vnímání strachu a otočte situaci tak, abyste z toho vytěžili jen to pozitivní. Své obavy mějte pod kontrolou a proměňte je ve svůj prospěch. Pokud nad ním zvítězíte, získáte sebevědomí a navrch i pocit svobody a volnosti.

zoufalost

Nebojte se dopředu
Mnohdy se bojíte zbytečně dopředu. Máte strach, jak daná situace dopadne a když se nakonec rozhodnete ji podstoupit, zjistíte, že to vlastně tak strašné nebylo, a že vše nakonec dobře dopadlo. Proto zbytečně svůj strach nepřikrmujte.