Bali je jedním z tisíců indonéských ostrovů, které nazýváme tropickými ráji. Rozlohou necelých 6 000 km² se řadí k těm menším, svou bohatostí a rozmanitostí života a přírody si ale nezavdá s těmi velkými. Leží mezi Jávou a Lombokem a jeho pobřeží omývají vlny Indického oceánu.

Ačkoli je většina obyvatel Indonésie buddhistického vyznání, na Bali žijí převážně lidé vyznávající hinduismus. Od hinduismu se odvíjí celý život Balijců a ti stále dodržují tradice, slaví svátky a provádějí ceremonie a rituály. Uctívají bohy a kladou na oltáře obětiny. Oltáře se nacházejí v každém domě, na ulici, v hotelech. Duchovno, vůně vonných tyčinek a tropických květů a mystická atmosféra na vás dýchá všude.
Spolu s vynikajícím jídlem a příjemně vlhkým a teplým podnebím je Bali ideálním místem pro odpočinek těla i duše.

Ostrovem na skútru
Musíte však dobře vybrat lokalitu vašeho pobytu. Pokud máte více času, sbalte se nalehko, pronajměte si motorku a projeďte ostrov křížem krážem. Motorka či skútr jsou na Bali nejoblíbenějším dopravním prostředkem. Půjčovné za 100 Kč na den a litr benzinu za 15 Kč vám umožní prozkoumat mnohá zákoutí a rozmanitost této země.

Oblast okolo hlavního města Kuta a letiště v Denpasaru je již velmi poznamenaná rozvíjejícím se turismem a pláže zde nejsou tak pěkné. Pokud se ale vydáte dál na východ směrem na Padangbai, odkud vyjíždějí trajekty na Lombok a okolní ostrovy, můžete mít pláž sami pro sebe. V Kutě a jejím okolí jsou zase skvělé podmínky pro začínající i pokročilé surfaře.

Sportovní nadšenci a vyznavači adrenalinu si přijdou na své při šnorchlování a potápění. Podmořský svět je zde velmi bohatý a nabízí rozmanitou škálu barevných rybiček, mořských hadů, žraloků a karet. Kdo má štěstí může narazit i na bájného Měsíčníka svítivého.

Ke kráteru sopky
Pokud chcete uspokojit své cestovatelské touhy, vydejte se k jedné ze sopek a podnikněte noční trek k jejími kráteru. Odměnou bude nezapomenutelný východ Slunce a vajíčka uvařená pod horkými kameny na úbočí sopky. Cestou zpět se vydejte k hinduistickému chrámu, kterých je na ostrově nepočítaně a odpoledne se můžete osvěžit pod vodopádem.

Gastronomický ráj
Ani milovníci gastronomie tady nepřijdou zkrátka. Ačkoli je strava v jihovýchodní Asii velmi kořeněná a Balijci rádi do jídla přidávají velké množství chilli, pokrmy jsou tu božské. Čerstvá grilovaná ryba s rýží, zeleninou a chilli omáčkou polahodí každému jazyku.

Masožravci ukojí své chutě známým Nasi goreng (smažená rýže) s kuřecím masem nebo Babi guling – selátko pečené několik hodin na ohni. Jako dezert vyzkoušejte Black puding nebo ovocný salát. Ovoce je tady úžasně zralé, čerstvé a chuťově vynikající. Ani pro pivaře nebude Bali zklamáním. V restauracích si objednejte místní pivo Bintang.

Odleťte ale co nejdříve, dokud Bali není dalším tropickým místem přeplněným turisty. Na Bali si každý najde svůj ráj.