Jaký má být tlak v předních a zadních pneumatikách, se dozvíte buď ze štítku na sloupku karosérie u dveří řidiče, nebo v manuálu vozidla. Dá se snadno zjistit i na internetu, jestliže budete vyhledávat informace právě pro Váš typ vozidla. Nahuštění pneumatik bývá rozdílné pro obě nápravy i při jízdě s plně zatíženým vozem, kdy jsou obsazena pasažéry všechna sedadla, a navíc je zaplněný zavazadlový prostor.
servis pneumatik

Kontrola pneumatik u čerpací stanice vždy není možná

Při běžném provozu není problém zajet k čerpací stanici, a jestliže máte štěstí a funguje kompresor, případně, jsou-li tu k dispozici přenosné tlakové nádoby na dofukování pneumatik, je kontrola a nahuštění kol na požadovanou úroveň doslova hračkou.
Stávají se však situace, kdy je benzínka daleko, právě jste přezuli na letní gumy a potřebovali byste je dohustit doma. Dofukování pneumatik v domácím prostředí je pohodlnější a příjemnější, ovšem pokud máte vhodného pomocníka. Málokdo má doma k dispozici výkonný kompresor, jehož pořízení přijde na pěkných pár tisíc korun, zaměřme se tedy nyní na běžné situace „obyčejného“ automobilisty:

Malý kompresor do auta na 12V

V zásadě máte dvě možnosti. Buď použít moderní techniku a dofukovat gumy malým kompresorem, který zapojíte do do 12 V konektoru v kabině vozu. Takové technické zařízení bývá vydatným pomocníkem, pozor však dávejte na velmi levné nekvalitní výrobky. Stává se, že buď jejich manometr špatně odečítá tlak, nebo že jeho výkon není dostatečný. Takové kompresorky obvykle mohou být v nepřetržitém provozu jen 10 minut, jinak hrozí jejich přehřátí a zadření. Kompresor by měl mít také k dispozici vypínač, abyste nemuseli rychle odbíhat do kabiny vozu a vytahovat konektor za zdířky. Ožehavým problémem bývá koncovka, nejvhodnější je pákový mechanismus, který zatlačí ventilek a hadici na něm přidrží dostatečnou silou. Manipuluje se s ním pohodlněji, než s přímou koncovkou se závitem.
pneumatika auta

Osvědčená ruční pumpa

Osvědčený způsob, jak nafukovat pneumatiky, je také ruční pumpa. Sice se při tom trochu zapotíte, ale nejste závislí na autobaterii. Výhodné je pořídit pumpu s vestavěným manometrem, na trhu je poměrně velký výběr jak s ocelovým, tak i s plastovým tubusem. Ruční pumpy mívají redukce koncovek, pomocí nichž nahustíte i jízdní kola, dětské bazény, nafukovací matrace, kopací míče apod. Ruční pumpa by měla být dostatečně robustní a určená pro nafukování pneumatik automobilů, rozhodně neuspějete s malou cyklistickou pumpičkou. Vhodné nejsou ani nožní pumpy, nemají takový výkon jako ruční a často se přehřívají.