Pokud se rozhodnete vypadnout dál od civilizace do klidu v horách, pak vězte, že základem je vybrat si lokalitu dle svých možností a schopností. Dovolená v horách je většinou levnější než u moře a pokud máte rádi krásnou přírodu, zvířata a klid, pak bude stvořená přímo pro vás. Je na vás, zda vyrazíte do hor tady v České republice, do Tater na Slovensko nebo třeba do Alp, každopádně vězte, že i takovou dovolenou si můžete parádně užít.
hora matterhorn

České hory

České hory jsou poměrně nenáročné, především v letních měsících. V zimních měsících vždy dbejte na výstrahy horské služby, která varuje před nepříznivým počasím nebo třeba před pádem lavin. Ať už si vyberete dovolenou na Šumavě, v Krkonoších, Jesenících či Beskydech určitě se pořádně připravte, příprava na horskou dovolenou je totiž základ. Pokud plánujete chodit na delší túry, nezapomeňte si vzít s sebou malou lékárničku, drobné občerstvení, když byste se někde zdrželi (třeba müsli tyčinku) a pro jistotu i baterku.
kamzík bělák

Slovensko

můžete vyrazit k našim sousedům Slovákům. Výlet na Slovensko do hor má velkou výhodu v tom, že se tam většinou bez problémů domluvíte svojí mateřštinou a nemusíte mít strach z jazykové bariéry. Zároveň vysoké tatry již skýtají spoustu možností pro vysokohorskou turistiku a nabízí spoustu krásných výhledů, zvířat a zároveň jsou poměrně dostupné.

Alpy

Alpy jsou známé především skrze oblíbené zimní lyžařské dovolené. I letní dovolená v Alpách může stát za to, připravte si ale větší částku na dovolenou, dovolená v Alpách už se totiž může pěkně prodražit. V případě dovolené v Alpách určitě popřemýšlejte nad pořádným cestovním pojištěním, které bude hradit lékařské výlohy, kdyby se vám náhodou něco stalo. Stačí neopatrný pohyb a můžete jet do nemocnice se zlomenou nohou.