Suvenýr je definován jako upomínkový předmět získaný na cestách.
Nezáleží při tom samozřejmě na tom, jak daleké naše cestování je. Suvenýr si můžeme přinést klidně i z procházky do místního lesa nebo z výletu do blízkého města. Suvenýr má největší hodnotu pro samotného cestovatele a může se vázat k různým situacím a zážitkům, které pak jeho subjektivní hodnotu umocňují.

Nejčastěji se suvenýr logicky váže jakýmkoli způsobem k místu, které jsme navštívili, a nezáleží ani na tom, jestli jej kupujeme pro sebe nebo pro jiné. Vztah k místu může být vyjádřen jakkoli.

Sběratelské suvenýry – existuje skupina suvenýrů, které jsou tzv. sběratelské. Jedná se například o různé série pohledů apod. Nejznámějším sběratelským suvenýrem je pravděpodobně turistická známka. Jedná se kulaté ploché jednotné známky, které jsou ze světlého dřeva, se stejným designem a liší se pouze obrázkem uprostřed a názvem místa, pro které jsou určeny.

Tyto známky můžete koupit po celé republice a je jich několik tisíc. Sami si však můžete udělat sběratelskou sérii v podstatě čehokoli. Založte si třeba sbírku zajímavých kamínků ze všech míst, které navštívíte. Nebo si vždy kupte knížku, která o daném místě pojednává. Sbírat se dá cokoli, záleží pouze na cestovateli, co je mu blízké. Z každého místa si třeba přivezete něco jiného a ani to není vůbec špatně.

Ceny suvenýrů – ceny suvenýrů se mohou diametrálně lišit. Suvenýry můžete mít dokonce i zadarmo, záleží jen na vás, jak nároční budete. Zajímavý kamínek, oblázek z řeky, mušle z moře, trocha písku z pláže, aj., nás nebudou stát nic jiného, než sehnutí se k zemi. Pohled, záložka a jiné podobné upomínkové předměty naši peněženku nezatíží takřka vůbec. Někdo si však může jako suvenýr zakoupit nějakou ručně vyráběnou masku, koberec či jiné zboží a to už rozpočet pochopitelně zatíží více.