Jestli patříte mezi část lidí, která tráví raději svůj volný čas aktivně, určitě jste už mnohokrát vyrazili na výlet nebo pobyt do hor. Hory mají jistě své kouzlo. Zasněžené vrcholky, čistá ledovcová jezera určitě naše oko potěší. Přes všechna tato pozitiva mohou být hory nebezpečné. I na to, musíme být připraveni. Horská túra nás může zavést daleko od civilizace. Možná si chcete užít nerušenou chvilku pohledem na malebnou přírodu a dáte přednost osamoceným stezkám. Může se stát, že zabloudíte nebo se během okamžiku změní ráz počasí. Změna počasí je obzvlášť nebezpečná. Než se tedy vydáme na horskou túru, měli bychom počítat právě s touto alternativou. Nebezpečné není jen sněžení a déšť, ale i vítr. Nepodceňujte tedy počasí a přesto, že vycházíte za slunce, raději se vybavte i nějakým teplejším kouskem oděvu.
louka u Alp

Nikdy nepřeceňujte své síly a trasu, kterou se hodláte zdolat, pečlivě naplánujte dopředu. Do batohu si přibalte dostatek tekutin. Pitný režim je velice důležitý, zvlášť pokud vás čeká náročnější výšlap s obtížným terénem, svižnou chůzí nebo větším převýšením. Ideální bude minerální voda, která vám dodá potřebné minerály. Do batohu můžete přibalit i bonbóny z hroznového cukru, energetickou tyčinku nebo sušené ovoce, které v případě potřeby doplní tělu energii.

Základním vybavením jsou kvalitní boty. Bez těch se na horskou túru raději nevydávejte. Noha v pevné botě vás může ochránit před bolestivým podvrtnutím kotníku. Ke kvalitním botám patří neméně kvalitní oblečení. Kousky oděvu vrstvěte a zvolte funkční oblečení, které vás ušetří nepříjemně propocených triček.
yellowstonský národní park v zimě

Než na horský výlet vyrazíte, dobijte si mobilní telefon. Může nastat situace, kdy budete potřebovat zavolat na tísňovou linku. Zjistěte si všechna důležitá telefonní čísla. Určitě je dobré mít v mobilu navigaci. Můžete se, ale dostat mimo dosah signálu, pak oceníte papírovou mapu. Baterka nebo čelovka by měla patřit mezi nezbytné vybavení batohu.