Železo nutně potřebujeme k životu. Je to důležitá minerální látka, kterou náš organismus potřebuje pro zachování zdraví. Jeho nedostatek většinou nepoznáme na první pohled, a tak mu často nevěnujeme pozornost. Jeho funkce je však v našem těle nenahraditelná, proto je nutné, abychom ho denně přijímali v přiměřeném množství.

Nejčastější projevy nedostatku železa:

–  Bolesti hlavy
–  Únava
–  Celkové vyčerpání
–  Bledá pokožka
–  Lámavé nehty a vlasy
–  Snížená pozornost a nesoustředěnost

Pokud se tedy vaše únava dostane nad obvyklou mez a dostaví se u vás vyčerpání, podrážděnost nebo i problémy se zaostřováním, může jít o typické projevy s nedostatkem železa. V takovém případě je vhodné navštívit odborného lékaře.

Doplňujte železo každý den!
Tělo si totiž tento stopový prvek samo vytvořit neumí. Železo přitom potřebujeme pro tvorbu hemoglobinu a červeného barviva krvinek. Náš organismus bohužel umí využít přibližně jen 10% železa, které se nachází v naší stravě. Proto by naše strava měla být pestrá a vyvážená, aby zajistila dostatek železa.

Kde železo najdeme
Železo obsahují například meruňky, ořechy a veškerá jádra, luštěniny, špenát, brokolice, zelenina, droždí, vejce, podmáslí, jogurty, kyselé ovoce, citronová šťáva, maso a celozrnné pečivo.

Pokud vám železo v těle chybí i přesto, že konzumujete potraviny na něj bohaté, můžete ho tělu také dodávat formou tablet, které se snadno koupí v lékárně. Tyto potravinové doplňky však nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání, protože organismu hrozí přetížení železem. Je proto vhodné užívat doplňky jen v přerušovaných léčebných kúrách.

Co snižuje vstřebávání železa
Mnoho látek snižuje vstřebávání železa, které pak projde naším tělem bez užitku. Vláknina i nadměrná konzumace čajů nebo kávy k této skupině látek patří. Také některé léky mohou negativně ovlivnit vstřebávání železa.