Patří také mezi ty, kteří mají špatné zkušenosti s plísní na zdech vašeho interiéru. V současné době je to bohužel situace, s kterou si musí nějakým způsobem poradit nejen majitelé starších domů a bytů, ale díky rychlé výstavbě i nových bytů či domů, které nestihly řádně vyschnout.

Nejdůležitějším faktorem, který velmi pozitivně ovlivňuje tvorbu nechtěných plísní, je vlhkost vzduchu ve vašich místnostech.
 ananas u vlhké zdi

Jak optimálně řídit správnou vlhkost vzduchu?

Odborníci informují o tom, že nejoptimálnější vlhkost vzduchu v místnostech by měla být mezi 40 a 50 procenty. Takže nabízíme několik rad, jak vytvořit doma takové prostředí, které nepodporuje růst plísní:
 
Ø  Pořiďte si do vaší domácnosti vlhkoměr, který vás bude pravidelně informovat o stavu vlhkosti vzduchu. Koupit ho můžete společně s pokojovým teploměrem.
Ø  Důležité je také teplo a pravidelné větrání. Otevřete okno nebo balkonové dveře dokořán každý den i během zimy aspoň na3 až 5 minut. Spory plísní nejsou schopné odolat proudění vzduchu. Vyvarujte se ovšem větrání v době, kdy je venku vysoký stupeň vlhkosti, například v dešti.
Ø  Nezvyšujte zbytečně vlhkost vzduchu. Například k sušení prádla je potřeba používat sušičku, balkon nebo sušárnu. V kuchyni je důležité používat digestoř nebo pravidelně při vaření větrat. Koupelnu musíte vždy po koupání vytřít do sucha, a to nejen podlahu, ale také okolní dlaždičky.
Ø  Vaše zdi musí větrat. Proto není rozumné mít nábytek postaven „přímo u zdi“. Nechávejte aspoň 10 cm prostor za nábytkem.
Ø  V případě, že nedokážete udržet správnou vlhkost vzduchu, používejte pohlcovače vlhkosti.
 stará vlhká koupelna

A co dělat, když už plíseň propukla?

Ø  Je potřeba stěny omýt, oškrábat a vydezinfikovat. Následně použijte přípravek proti plísním.
Ø  Přípravek proti plísním můžete použít chemický nebo biologický. Biologické přípravky, například „chytrá houba“, jsou sice o něco dražší, ale jsou účinější.
Ø  Pokud chcete mít opravdu jistotu, pozvěte si odborníka, který rozhodne o nejefektivnějším způsobu odstranění plísní.

4.7/5 - (6 votes)