Patří také mezi ty, kteří mají špatné zkušenosti s plísní na zdech vašeho interiéru. V současné době je to bohužel situace, s kterou si musí nějakým způsobem poradit nejen majitelé starších domů a bytů, ale díky rychlé výstavbě i nových bytů či domů, které nestihly řádně vyschnout.

Nejdůležitějším faktorem, který velmi pozitivně ovlivňuje tvorbu nechtěných plísní, je vlhkost vzduchu ve vašich místnostech.
 

Jak optimálně řídit správnou vlhkost vzduchu?

Odborníci informují o tom, že nejoptimálnější vlhkost vzduchu v místnostech by měla být mezi 40 a 50 procenty. Takže nabízíme několik rad, jak vytvořit doma takové prostředí, které nepodporuje růst plísní:
 
Ø  Pořiďte si do vaší domácnosti vlhkoměr, který vás bude pravidelně informovat o stavu vlhkosti vzduchu. Koupit ho můžete společně s pokojovým teploměrem.
Ø  Důležité je také teplo a pravidelné větrání. Otevřete okno nebo balkonové dveře dokořán každý den i během zimy aspoň na3 až 5 minut. Spory plísní nejsou schopné odolat proudění vzduchu. Vyvarujte se ovšem větrání v době, kdy je venku vysoký stupeň vlhkosti, například v dešti.
Ø  Nezvyšujte zbytečně vlhkost vzduchu. Například k sušení prádla je potřeba používat sušičku, balkon nebo sušárnu. V kuchyni je důležité používat digestoř nebo pravidelně při vaření větrat. Koupelnu musíte vždy po koupání vytřít do sucha, a to nejen podlahu, ale také okolní dlaždičky.
Ø  Vaše zdi musí větrat. Proto není rozumné mít nábytek postaven „přímo u zdi“. Nechávejte aspoň 10 cm prostor za nábytkem.
Ø  V případě, že nedokážete udržet správnou vlhkost vzduchu, používejte pohlcovače vlhkosti.
 

A co dělat, když už plíseň propukla?

Ø  Je potřeba stěny omýt, oškrábat a vydezinfikovat. Následně použijte přípravek proti plísním.
Ø  Přípravek proti plísním můžete použít chemický nebo biologický. Biologické přípravky, například „chytrá houba“, jsou sice o něco dražší, ale jsou účinější.
Ø  Pokud chcete mít opravdu jistotu, pozvěte si odborníka, který rozhodne o nejefektivnějším způsobu odstranění plísní.